Děkujeme všem kteří u nás nakoupili. ESHOP bude znovu funkčni po svátkách. V případe že jste z Prahy, Mladé Boleslavy Liberce, můžete naše produkty pořídit v TAPAS BARU v DOBROVICE do 23.12 https://tapasbardobrovice.cz/kontakt/

Španělská vína

Španělsko

Oblasti Španělska:

Historie španělského vinařství sahá do roku 3000 před naším letopočtem, kdy jih poloostrova v Andalusii ovládlo Kartágo a Féničané zde založili první vinice. Pokračovala po dobytí území Římany, kteří zdejší víno exportovali do své říše. Pád římské říše a invaze barbarů zpomalila rozvoj vinařství, který pozastavila invaze muslimských Maurů v osmém století našeho letopočtu. Po reconquiste, tj. znovudobytí a získání muslimských území pod Španělskou nadvládu v roce 1492, došlo k oživení vinařství, k němuž výraznou mírou přispěli katoličtí mnichové. Oproti dlouhému období muslimské nadvlády, kdy bylo víno považováno za nápoj neslučitelný s koránem, nastává období, kdy se víno stává nápojem nepostradatelným.

K dalšímu výraznému rozvoji vinařství paradoxně přispěl škůdce, řádění fyloxéry, která zničila valnou část vinic v oblasti Bordeaux. Mnoho vynikajících francouzských vinařů začalo zakládat nové vinice na opačné straně Pyrenejí. Jejich příchod je spojený s rozšířením nových odrůd a technologií ve výrobě vína. Škůdce potom 20 let poté napadnul také Pyrenejský poloostrov, škody napáchané však nebyli tak velké, jako ve zbytku Evropy. Další škody napáchala civilní válka a druhá světová válka.

Ještě před několika desítkami let to byla spíše kvantita nad kvalitou, která určovala hodnocení a všeobecné mínění o španělských vínech. Tato situace se však radikálně změnila v poslední čtvrtině dvacátého století a zvlášť v posledních letech kdy nová generace enologů spojila tradici a použití moderních technologií. Španělská vína dnes nabízejí jeden z nejlepších poměrů cena - kvalita.

Rozdělení španělských vín:

 

Ve Španělsku na rozdíl od nás neexistuje označení dle cukernatosti vína na jakostní a přívlastková vína, protože prakticky všechny španělské odrůdy dosahují vysoké cukernatosti.

 

Vína se dělí dle označení původu a to na:

 

Vino de Mesa (VdM) – jedná se o stolní vína a jsou rozdělena pouze na červené a bílé víno; neuvádí se u nich odrůda. Neznamená to snad, že by musela postrádat kvalitu. Patří sem totiž i vína, která se produkují na vinicích o malé rozloze.

Vino de Mesa de… (VdMde…)- vyšší „podkategorie“ (VdM), u které se uvádí i původ.

Vino Comarcal – oznamují vína regionálního nebo krajového charakteru.

 

Vinos de la Tierra (VdlT)- označení podobné francouzskému Vin de Pays. Víno má specifické vlastnosti charakteristické jen pro region, v němž bylo vypěstováno. Musí mít dostatečnou kvalitu, i když u nich není tak přísná kontrola jako u D. O.

 

D.O. (Denominazión de Origien) -  je to obdobná klasifikace k francouzskému apelačnímu AOC nebo italskému DOC. Regionů DO je ve Španělsku přes padesát a každý má na etiketě vyznačenu svoji vlastní pečeť.

 

DOCa (Denominazión de Origien Calificada) V oblasti Rioja a Priorat (Tarragona) existuje nejvyšší klasifikace, která náleží přibližně třiceti nejlepším územím s přísně kontrolovanými podmínkami produkce. Každá láhev z tohoto území je na zadní etiketě očíslována. Další oblasti, které aspirují na zisk DOC jsou Ribera del Duero, Penés nebo Navarra.

 

Dále se můžeme setkat se stupnicí kvality oznamující dobu a podmínky zrání, jako je Crianza, Reserva a Gran Reserva. Doba zrání se u těchto kategorií v jednotlivých regionech mírně liší a také záleží na barvě vína. Obecně déle se nechávají zrát vína červená a vyšší nároky na dobu zrání jsou kladeny na vína z Riojy. Záleží i na jednotlivých producentech, kteří často nechávají svá vína zrát déle, než předepisují zákony.

 

Joven - vína prodávaná v následujícím roce po sklizni, někdy částečně zrají v sudech, jsou lehká, ovocná, určená pro okamžitou spotřebu.

 

Crianza - vína zrající minimálně 6 měsíců v dubových sudech a dalších 18 měsíců v láhvi, na trh se tato vína dostávají po 2 letech od sklizně (vína Crianza z oblasti Rioja a Ribera del Duero zrají v sudech minimálně 12 měsíců, u řady výrobců ještě déle). Vína označená Sin Crianza nezrají v sudech.

 

Reserva - tato vína zrají minimálně 3 roky, přičemž nejméně 12 měsíců musí zrát v dubových sudech, 12 měsíců v tancích a alespoň jeden rok v láhvi. Také platí, že řada výrobců nechává svá vína zrát mnohem déle. Reserva se vyrábí pouze v dobrých letech z nejlepších vín.

 

Gran Reserva - tato vína zrají nejméně 5 let ve sklepích výrobce, z toho 24 měsíců v dubových sudech a další 3 roky v láhvi. V praxi se tato doba opět často prodlužuje. Pro výrobu Gran Reserva se používají pouze vína z nejlepších ročníků, nejkvalitnějších hroznů a deklarovaných vinic.

 

Bílá a růžová vína zrají v dubových sudech obvykle po dobu šesti měsíců a na trh jsou uvolňována dříve. Bílá a růžová vína typu Reserva a Gran Reserva jsou vzácná.

 

Vína z oblastí mimo DO neužívají (nesmí užívat) označení crianza , reserva, gran reserva, ale je u nich vyznačená doba zrání v sudu.

 

V rámci španielských vín se dále můžeme setkat s následujícími pojmy:

 

Bodega – vinařství (vinný sklep)

 

Barrica - sud z francouzského nebo amerického dubu určený k zrání vína, běžně o objemu 225 litrů.

 

Sala de Barricas - je nedílná část každého vinařství, kde zraje víno uložené v dubových sudech.

 

Blanco – bílé

 

Rosado – růžové, rosé

 

Tinto – červené. Často se setkáme s obchodním názvem tinto roble, jedná se o tzv. jovén especial, mladá vína, která strávila jistý čas zráním v sudu (3-5 měsícu)

 

Tintillo – světle červené víno vyráběné z bílého moštu a červených hroznů.

 

Seco – suché, obsah zbytkového cukru je méně než 5 g/ litr

 

Semiseco – polosuché, obsah zbytkového cukru 15-30 g /litr

 

Abocado – bílé polosladké, obsah zbytkového cukru 5-15 g/litr

 

Dulce – sladké, obsah zbytkového cukru nad 50 g/litr.

 

Cava – šumivé víno vyráběné z bílých odrůd Macabeo, Xarello, Parellada, z červených odrůd Garnacha, Monastrell, Pinot Noir pro výrobu růžové Cava. Označení Cava nese taky oblast D.O. v Katalánsku.

 

Španělsko vyniká zejména červenými víny, proslulo odrůdami Tempranillo (které má i řadu odlišných místních názvů), často se vyskytují např. Garnacha (Grenache), Syrah, Merlot a Malbec. Z bílých vín to jsou např. Viura a Savignon Blanc. Většina vína z oblasti La Mancha je použita na výrobu Brandy de Jerez (Jerez de la Frontera – město, které dalo jméno sherry). Alkoholizovaná vína a brandy dominují i v Andalusii. Vinná réva se pěstuje i na ostrovních územích Španělska – např. Mallorca, Kanárské ostrovy.